08 lipca 2023

Sztuka zapraszania

Papeteria ślubna odgrywa niezwykle ważną rolę w uroczystości ślubnej i towarzyszy w całym czasie jej trwania. To właśnie zaproszenia ślubne są początkiem całej imprezy, prezentują jej klimat i styl, dlatego bardzo ważne jest to, aby cała reszta papieru doskonale się komponowała i tworzyła gustowną całość. Rodzaj, kolor papieru, wybór czcionki – te elementy muszą być spójne i doskonale ze sobą harmonizować od zaproszeń i zawiadomień począwszy, poprzez bileciki na stół menu, etykiety na alkohol a skończywszy na podziękowaniach dla gości.

 

Nareszcie nastały czasy, kiedy papier na tę wyjątkową uroczystość możemy dostosować do swoich indywidualnych upodobań. Kto chce jednak iść krok w krok z obowiązującą modą, musi wziąć pod uwagę to, że tego sezonu według najnowszych trendów mody ślubnej królują kolory; perły, ecru, dodatki bordo i granatu oraz dla odważnych odcienie złota, brązu i fioletu.

               

Wybierając swoją ślubną papeterię, młodzi pierwszy raz mają do czynienia z takim zamówieniem. Są zgubieni i zestresowani. Nic dziwnego, oferta wyspecjalizowanego zakładu poligraficznego, to setki różnych wzorów, dziesiątki rodzajów papieru. Jest coś w tym powiedzeniu, że im większy wybór, tym trudniejsza decyzja. Na wizytę u poligrafa musicie zarezerwować sporo czasu. To nie jest zakup widokówek w kiosku Ruchu czy kart z życzeniami w urzędzie pocztowym.

W specjalistycznym salonie zadbają żebyście mieli gdzie wygodnie usiąść i rozłożyć albumy z wzorami.

 

Niezwykle bogata i urozmaicona kolekcja, nieustannie uzupełniana nowymi modnymi wzorami, wysokiej jakości papier o ciekawej strukturze, zaspakajają najwybredniejsze gusta, ale można się w tym pogubić. Dobrze przygotowany personel zawsze posłuży pomocą, radą, wyjaśnieniem. Zadba o Wasz spokój i komfort przy podejmowaniu decyzji.

Tu każdy znajdzie coś dla siebie, od wzorów prostych i eleganckich, poprzez romantyczne, nowoczesne, niekonwencjonalne, skończywszy na wzorach z odrobiną humoru.

Fachowcy zrealizują każdy indywidualny pomysł. Stworzony „na specjalne zamówienie” blankiet o niespotykanej formie i kolorze (np. ze zdjęciem młodych lub miejsca, gdzie będzie odbywała się uroczystość ślubna) gwarantuje niepowtarzalność i oryginalność wzoru.

 

Przed złożeniem zamówienia powinniście mieć już przemyślane wszystkie szczegóły i całą oprawę ślubu. Papeteria ślubna powinna harmonizować nie tylko ze sobą na wzajem, ale również współgrać ze strojem państwa młodych, dodatkami, samochodem, wystrojem stołu itd., a przede wszystkim odzwierciedlać osobowość i styl młodej pary.

Jeżeli jesteśmy romantykami, niech cała uroczystość przybierze taki wizerunek łącznie z papeterią. Piękny biały lub kremowy papier z mgiełką transparentnego wraz z eleganckim i subtelnym krojem pisma z pewnością doda każdemu romantycznemu zaproszeniu wiele uroku.

Miłośników prostoty na pewno zadowoli wytworny perłowy papier z drobnym elementem zdobniczym w postaci złotych delikatnych serduszek czy obrączek.

Jeżeli preferujemy styl nowoczesny, niech każdy detal uroczystości będzie nowoczesny. Także zaproszenie i papierowa galanteria.

W tym wypadku możemy się zdecydować na bardzo niekonwencjonalne i odważne wzory. Kolor granatowy, bordowy, brązowy z odrobiną złota w nietradycyjnych formach na przykład kwadratu, z pewnością zaskoczy Państwa gości. Indywidualiści mogą skorzystać dodatkowo z wycięcia techniką laserową własnych imion lub daty ślubu.

 Aby sfinalizować zamówienie trzeba też zebrać wszystkie informacje: datę ślubu, czas, miejsce ceremonii i przyjęcia weselnego oraz listę gości, która zadecyduje o ilości zaproszeń i zawiadomień. Powinniście zamówić kilka sztuk więcej, aby uniknąć dodruku, który jest bardzo kosztowny.

Nie decydujcie się na druk zaproszenia bez zatwierdzenia wydruku próbnego. Ta dobra metoda stosowana w każdej poważnej firmie poligraficznej, pozwala uniknąć rozczarowania i nieprzewidzianych niespodzianek.

Mały blankiet nie pozwoli nam na zamieszczenie długiego i rozbudowanego tekstu, a rodzaj czcionki musi być czytelny i w dobrym guście. Powinniście dostosować ilość informacji do gabarytów wzoru zaproszenia.

 Forma zaproszenia jest sprawą indywidualną. W naszym kraju zapraszają młodzi wraz z rodzicami, choć coraz częściej zapraszają tylko i wyłącznie narzeczeni. Związane jest to zapewne z tym, że młoda para sama finansuje swoją uroczystość. Zdarzają się oczywiście inne formy zaproszenia, ale stanowią one mniejszość.

 

We Francji natomiast ciekawostką jest to, że zapraszają nie tylko rodzice młodych ale również dziadkowie.

W Holandii zapraszają rodzice państwa młodych, ale na zaproszeniu napisane są tylko (oprócz imion młodych) imiona i nazwiska ojców (np. Adam Nowak wraz z żoną i Gerard Kanz wraz z żoną zapraszają na ślub swoich dzieci - Ewy i Christiana).

 

Duże firmy poligraficzne z długoletnia tradycją, obserwując rynek druków ślubnych rozmawiając z setkami narzeczonych nabywają wiedzy pozwalającej do wyprodukowania własnych serii autorskich druków ślubnych              

Zaproszenia i zawiadomienia, to „druki obowiązkowe”, możliwości papeterii ślubnej są coraz większe. Firmowe kolekcje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego powstały na bazie podpowiedzi i oczekiwań samych zainteresowanych – narzeczonych.

 

Nawet skromne przyjęcie w domu powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wspólnie spędzony czas pozostał na długo w pamięci i różnił się od innych domowych uroczystości rodzinnych.

Ustalenie sposobu rozmieszczenia gości przy weselnym stole jest bardzo ważne, a modny ostatnio zwyczaj ustawiania bilecików z imieniem i nazwiskiem przy każdym nakryciu pomoże zachować porządek i na pewno zapanuje nad emocjami naszych szanownych gości.

Jeżeli chcemy aby stół miał jeszcze bardziej osobisty charakter, miłą jego ozdobą będą etykiety przyklejone na butelki z alkoholem, z imionami młodej pary. Hitem tego sezonu są krawaty na butelki, które z odpowiednim nadrukiem tworzą bardzo efektowną całość i co bardzo ważne szybko, bez problemów zakłada się je na butelki.

Menu za granicą jest bardzo popularne i stanowi uzupełnienie każdego nakrycia, u nas natomiast jest to bardzo nowy zwyczaj i stosowany niezwykle rzadko. Obserwujemy jednak coraz większe zainteresowanie tym produktem i niebawem z pewnością zagości on na wielu stołach weselnych. Oryginalnie przygotowane będzie stanowiło dodatkową pamiątkę i z pewnością znajdzie się w albumach również naszych gości, obok zaproszeń i zdjęć.

Nie zapomnijcie podziękować swoim gościom za udział w uroczystościach i otrzymane prezenty, to bardzo miły zwyczaj. Nawet najbardziej skromny bilecik wysłany pocztą będzie bardzo eleganckim zakończeniem całego święta.

              Zaproszenia i zawiadomienia zamówcie odpowiednio wcześniej, aby rozdać lub rozesłać naszym gościom, najlepiej 2 miesiące przed ślubem. Goście muszą mieć czas na zaplanowanie udziału w uroczystościach, a to wiąże się z dodatkowymi przygotowaniami i wydatkami. Grzecznie jest zaprosić, powiadomić z odpowiednim wyprzedzeniem.

Najbliższej rodzinie wyręczamy zaproszenia osobiście, dalszym krewnym i znajomym można przesłać zaproszenie pocztą. Dobrze jest zamieścić na blankiecie informację o potwierdzeniu przybycia na przyjęcie weselne. Pozwoli to zredukować zarezerwowane miejsca w restauracji i zaoszczędzić pieniądze. Zawiadomienia przekazujemy według uznania, osobiście lub pocztą, jak będzie Wam wygodniej.

 

              Mamy nadzieję, że w niedługim czasie po ślubie, w Państwa życiu będzie miała miejsce następna piękna uroczystość - Chrzciny. Nie zapomnijcie, że te radosne święto powinno mieć również wyjątkową oprawę!

 

Marlena Wakowska

Właściciel Firmy Classic Studio

.