Zasada prawej strony Przed sobą mam ponad setkę ślubnych fotografii . Portrety wykonane na przestrzeni stu lat XX wieku. Wszystkie wykonano według żelaznej zasady "panna młoda po prawej stronie pana młodego" Jedyny wyjątek w całej kolekcji stanowi zdjęcie ślubne, na którym postacie występują w odwrotnym porządku. Panna młoda stoi po lewej stronie pana młodego. Fotografia jak najbardziej wykonana profesjonalnie, na tle dekoracji postawionej w amerykańskim studiu w roku 1899. Nowożeńcy, to Polacy którzy ślubowali na obczyźnie. Tradycja, tradycja, tradycja powodująca przyzwyczajenie, zasadę, kanon. Według zasad savoir vivre'u Panna Młoda zajmuje miejsce po prawej stronie Pana Młodego. Zarówno w drodze do ołtarza, oczekując na przyjęcie życzeń jak i zasiadając do weselnego stołu. 86 | S t r o n a Wyjątek pozwala na odstąpienie od tej zasady w przypadku ślubu wojskowego. Pan Młody prowadzi swoją wybrankę po lewej stronie. Pozostawia w ten sposób swoją prawą rękę wolną do oddawania honorów. W tradycji anglosaskiej obowiązuje wręcz odwrotne ustawienie: Panna Młoda po lewej stronie - bliżej serca. Pan Młody po prawej stronie. Korzenie tej tradycji sięgają zamierzchłych czasów, sprzyjających praktykom "małżeństwa przez porwanie". Mężczyzna zwykł uprowadzić kobietę, którą chciał posiąść za żonę. Ze względu na sposób takiego wyboru "panny młodej", pan młody musiał stanąć po jej prawej stronie, aby jego prawa ręka ( walcząca, zwana "ramieniem miecza") była wolna i swobodna, żeby w każdej chwili dobyć miecz, nie raniąc swojej narzeczonej, by bronić jej przed agresywnymi konkurentami, którzy mogliby próbować odbić i ukraść ją w ostatniej chwili. Na ślubnych portretach odnajdujemy wzór i schemat - całkiem odmienny od naszych praktyk: panna młoda po lewej stronie pana młodego Gdy młodzi ludzie odwracają się od ołtarza i spotykają z przyjaciółmi i rodziną po zakończeniu ceremonii, panna młoda stoi po prawej stronie pana młodego, symbolizując jej miejsce jako "prawą rękę" przez resztę ich wspólnego życia. Kto wie czy taka interpretacja nie jest pełniejsza i bardziej fabularna. Można domniemać, że usytuowanie postaci młodej pary, mocno związane jest z tradycją zachowań i zwyczaju występowania obok siebie osób dramatu w ich wędrówce przez ślub.

Co, gdzie, dlaczego i jak???

Po prawej? Po lewej? Po prawej? Po lewej?

Panna Młoda po której stronie mężczyzny?

 

                                                        Rodzice

 A kiedy dowiecie się, że Wasze dzieci wybrały taki, a nie inny sposób na ślub i przyjęcie weselnych Gości. Spontanicznie przytaknijcie zamiarom, oferujcie pomoc w przygotowaniu całości. Wspomnijcie swoje pamiątki ślubne, to też już retro fotografie, telegramy, a przede wszystkim powracające wspomnienia. Podobne fotografie Waszych rodziców, dziadków, to wspaniały kobierzec pamięci, wspomnień, historyczne ślady znaczone ślubami przodków. Teraz, kiedy młodzi porywają się w gorącym pomyśle, przywołać te wszystkie ślady do weselnej drużyny, stańcie u ich boku ze sztandarem wsparcia.

Rzeczy niemożliwych, od tej chwili zwyczajnie nie ma.

Niezwykła okazja do uporządkowania rodzinnych historii. Jest oś czasu, są ślubne fotografie, pamiątki jak suplementy codzienności. Fotografia, jak lek na pamięć. Czas poukładać powody wspomnień, skorzystać z okazji i zaprosić do wspólnej radości.

 

 

 Przed Wami rodzinne wydarzenie. To Wy będziecie bohaterami tego szczególnego dnia. Nierzadko autorami zbliżającej się chwili. Ślub w stylu vintage według naszego scenariusza, to wydarzenie pojedyncze, szczególne, bardzo rodzinne. Dlaczego nie zorganizować Waszego święta po swojemu. Ilu Gości planujecie zaprosić na ślub i wesele?

Dwudziestu pięciu? Trzydziestkę? Może pięćdziesięciu, co najwyżej setkę? A może zaprosić TYSIĄC weselnych gości?

Myślicie, że to przesada?

A gdzie się wszyscy pomieszczą?

Czy to nie jest zbyt wielki wydatek?

Poryw z motyką na Słońce?

 

Vintage ślub poradzi tym wszystkim wątpliwościom.

 

Wprowadzenie wzajemnie w obszar rodzinny, każdego z Was i przedstawienie partnera, to stałe elementy gry przypisane łączeniu się dwóch rodzin. Wybierając stylowy Vintage ślub, zyskujecie przepustkę do eleganckiego sposobu prezentacji.

 

Klubowicze na start!

 

Rachunek jest prosty; 2500 - 700 - 900  =   900                  Vintage ślub 900 zł

Imię
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Pole tekstowe
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

 

W zupełnych początkach historii  fotografii, zwyczaj odwiedzin u pana Fotografa stanowił nie lada wyzwanie, zmuszał do wielkich przygotowań, odświętnego stroju, duchowego nastawienia dla uwiecznienia własnego wizerunku, postaci... panowało przekonanie, że obraz w ten sposób utrwalony daje w pewnym sensie poczucie nieśmiertelności, wieczną pamiątkę i pokoleniowe posłannictwo pamięci. Nic dziwnego, że dzisiaj po wielu latach od utrwalonych w obrazie wydarzeń, kiedy bohaterowie z pierwszych rzędów fotosu z fabuły wesela już dawno, dawno zajmują miejsce po drugiej stronie właśnie dzisiaj przy okazji Waszego święta mogą zaistnieć w gromadzie weselnej, przybyć z zaświatów na proszone uroczystości, zamieszkać na chwilę pośród radosnych wydarzeń, przyglądać się tańcom, pląsom, biesiadzie. Rodzina, tradycja, obyczaj, wspólnota - to mocne słowa, dobrze wtedy, kiedy są przez nowych małżonków używane są odpowiednio, często i ze wzajemną miłością.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najprzyjemniejsze i najłatwiejsze zadanie należy do młodych w czym rodzicie i rodzinka też mogą pomóc i mieć w tym spory udział. W okresie wzajemnego poznawania obydwu rodzin Narzeczonych, to niesamowity pretekst i przyśpieszenie w nawiązaniu przyjaznych relacji. Umiejętne pokierowanie tokiem wydarzeń, to z kolei sposób, żeby dla Młodych wszystko zaczęło się dziać jak owe perpetuum mobile. Pomysł jest chwytliwą przynętą dla podjęcia tematu. Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, teraz właśnie  rzecz dotyczy tych rodzinnych zapamiętań   uroczystych chwil, odnotowanych w historii każdego Rodu - skrzętnie dokumentowanych okiem i szkiełkiem ślubnego fotografa. Doskonała okazja wycofać pamięć w zamierzchłe czasy, światłem zanotowane, pamiątką czynione dla potomnych.

                Pstryk!

Dziadkowe pamiątki ślubne, to przede wszystkim obrazy czarno białe lub w sepii. Współczesna technologia umożliwia pokolorowanie czarno białego obrazu. Jak są dwie możliwości, to co najmniej dwa obozy zwolenników jednej lub drugiej formy. Kolor  jest narzędziem wyróżniającym. Pozwala dodać narracji w eksponowanych obrazach. W dekoracji Vintage ślub, każda pamiątka może zyskać kolory. Manipulując na przemian obrazem czarno białym i kolorowym zyskamy dodatkowe efekty dekoracyjne.

Zdjęcie ślubne prapradziadków - to nie jest takie proste zadanie. Kiedy zdjęcia nie było, sprawa znajduje własne rozwiązanie. Nie było, nie ma i nie będzie. Chyba, ze ktoś się uprze i zamówi monidło :) Okazuje się, że w tym temacie nie ma rzeczy niemożliwych. Ale przecież Wy chcecie zaprosić Gości jeszcze w tym roku, może nawet za pół roku albo cztery, trzy miesiące. Pozostaje korzystać z odnalezionych w normalnym toku pamiątek. Portrety, zdjęcia zbiorowe, czasami całe sesje poukładane w logiczną całość i zrównoważone po obu stronach stanowić będą wyjściówkę dla niecodziennej scenerii domu weselnego, sali biesiadnej, a może i pleneru wprowadzającego w Waszą ślubną rzeczywistość. Zwyczajnie i po prostu, zaproście Ich  w Goście :).

Żeby przygotować pamiątkę do dalszej obróbki, nie zawsze trzeba dążyć do retuszu obrazu dla uzyskania idealnej formy. Często znamiona czasu, podkreślają historię zarejestrowanej chwili. Widoczna na zdjęciu rysa w poprzek kadru dodaje autentyzmu, wzbogaca jego historię.

 

W tym przypadku rezygnujemy z poprawek uszkodzenia. Rysa powstała na skutek przerwania, rozdarcia odbitki, to znak czasu i symbol historii losu tej fotografii. Nie czas teraz wnikać skąd takie uszkodzenie i dlaczego powstało. Zostawiamy mankament jako świadectwo losu tej pamiątki. Nie zawsze taki dokument ma komfort przetrwania do czasów nam współczesnych, zaopiekowany na kartach albumów przekładanych pergaminem.

 

Odszukajcie sekretne miejsca gdzie przechowywane są w Waszym domu rodzinne pamiątki, fotografie.                     Każde w swoim domu. Temat wycieczki do przeszłość jasno określcie - ślub i wesele.

 

- Nie wierzę! Macie kłopot z odnalezieniem pamiątek z przeszłości? Nie jesteście sami na świecie, zapytajcie rodziców, odwiedźcie  ciocię i wujka, potem drugą ciocię, drugiego wujka, trzecią ciocię i tak dalej - wujka. Zapoznajcie rodzinkę z planowanym pomysłem, zaprosin kilku pokoleń rodziny na własny ślub i wesele.

Zdradźcie zamiary, poproście o pomoc i wsparcie w fotograficznym odzwierciedleniu historii Rodu, obrazami rejestrowanymi ślubną kamerą. Za czasów pradziadków, dziadków, rodziców, cioć, wujków, kuzynów szwagierek, szwagrów...

Vintage ślub

 

Zaproście Przodków na swoje wesele!

Wybrane fotografie trzeba teraz przygotować do publikacji z efektem znacznego powiększenia obrazu. Retusz, naprawa uszkodzeń to podstawowa przygotowalnia dla pozyskania zwielokrotnionej powierzchni obrazu. To czas przygotowań do skanowania fotografii w dużej rozdzielczości.

 

Wielkoletnia praktyka przy ekspozycji, prezentacjach, wystawach, dekoracjach, wydawnictwach w temacie; czar dawnej fotografii ślubnej.                                                      

 

Sentymentalny, rodzinny, uroczy styl vintage.

                    Tego nie da się zapomnieć.

Zapraszamy

Zdaje się, że pomysł jest bardzo prosty i że tak powiem - wykonalny.    Z drugiej strony bardzo ambitny, wymagający sporo nakładu pracy i zaangażowania, nawet w przypadku zlecenia przygotowania tej dekoracji przez specjalistyczną firmę. W zamian, uczestniczyć będziecie w  niezwykłej przygodzie. Czeka Was prawdziwy romans z przeszłością, wspólne poszukiwania, odkrycia, wspaniała sesja historii rodzinnej. Potraficie sobie wyobrazić dom weselny; podwójnie, potrójnie, wielokrotnie wypełniony gośćmi na Waszym weselu. Setki zaproszonych w ten sposób biesiadników. Gdzie ich wszystkich pomieścić? Chyba, że na ścianach! To nie żart, propozycja nie do odrzucenia. Meritum pomysłu - przy aranżacji dekoracji wnętrza domu weselnego, wykorzystajcie stare rodzinne pamiątki, fotografie ślubne, weselne Waszych Przodków. Tych dalekich i jeszcze dalszych. Powiększcie obrazy. Nie bójcie się wywołać w sobie równej wielkości. Możecie stworzyć niepowtarzalną aurę tej chwili. 

Filip

 

Portret ślubny dziadków Filipa  rok 1929

 

Agata

 

Pradziadkowie na ślubnej fotografii rok 1909

Istotą pomysłu jest chęć szczera, by powołać do weselnej gromady wspaniałe postacie z rodzinnej przeszłości. Uwiecznione w podobnym momencie swojego życia, zapamiętane na ślubnych fotografiach.

W rodzinnych albumach, a być może jedynie w pudłach odstawionych przed laty na strych lub inne sekretne miejsce, znajdziecie cały ten blichtr, wywoływacz wspomnień, utrwalacz tradycji. Tam czekają gotowe projekty dla aranżacji domu, w którym przyjmiecie weselnych gości.